BONUS CERTIFIKÁTY JSOU RIZIKOVĚJŠÍ, NEŽ SE ZDAJÍ

Bonus certifikáty jsou často nabízeny jako konzervativní investice. Riziko bonus certifikátů je vyšší, než se na první pohled může zdát. Bonus certifikát může prodělat i přes 50 % hodnoty investice.

Pozor na bariéru

Bonus certifikát nabízí předem daný výnos. Ten je například 20 % za 2 roky. Vyplacení bonusu má ale jednu podmínku. Tou je proražení bariéry. Pokud se prorazí bariéra, bonus se nevyplácí. Bariéra leží například na úrovni 70 % počáteční hodnoty podkladového aktiva. (Tím je například index, akcie nebo několik akcií.) Podkladové aktivum tedy může klesnout až o 29 % a je všechno v pořádku, nic se neděje.

Při proražení bariéry se nevyplácí bonus, ale nejsou vráceny ani všechny investované prostředky. Investice v době splatnosti končí ve ztrátě.
Proražení nebo neproražení bariéry je tedy věc klíčová. Rozhoduje o tom, jestli investice skončí v zisku (například 20 % za 2 roky) nebo jestli skončíme ve ztrátě (například více než 30 %). Právě v proražení bariéry je problém bonus certifikátů. Jak velká je šance, že se bariéra prorazí?

Bariéra se proráží častěji, než se zdá na první pohled

Při čtení podmínek certifikátu můžeme mít pocit, že proražení bariéry je málo pravděpodobné. V letácích, které je nabízejí, se můžeme dočíst: „Naši analytici vybrali velice silné společnosti“ nebo „Výnos investice je vázán na společnosti, které jsou lídry ve svém oboru.“ Máme pocit, že se jedná o „bezpečnější akcie“.
Bariéra na první pohled vypadá, že stojí dost nízko. Například pro indexy akcií jsou bariéry 25 %, pro jednotlivé akcie třeba 50 %.
       
Bariéra ve výši 50 % vypadá na první pohled bezpečně. Když se na ní podíváme pouze povrchním pohledem, tak nám přijde, že akcie o 50 % často neklesají. Možná si vzpomeneme na poklesy akcií v roce 2008 nebo 2009. Tam byly přes 50 %. Možná si řekneme, že podobně malé riziko jsme schopni nést.

Nejslabší rozhoduje o hodnotě investice

Problém povrchního odhadu je v tom, že akcie není index. Jedna jednotlivá akcie je daleko rizikovější a volatilnější než celý index. Jednotlivé akcie klesají i na rostoucím trhu. Vždy se najde společnost, která je v sektoru, kterému se zrovna nedaří. To jsou dnes třeba ropné společnosti nebo bankovní akcie. Nebo zrovna trefíme společnost, která má své vlastní problémy (třeba Volkswagen a jejich dieselgate).
       
Na trhu jsou i certifikáty, kde rozhoduje nejhorší společnost, která je v podkladovém aktivu. Pokud je certifikát postaven na 4 společnostech a podmínkou je, že žádná nesmí klesnout o více než 50 %, je to opět jiná podmínka. Něco jiného je pokles indexu, něco jiného pokles akcie a něco jiného pokles nejhorší akcie.
       
Certifikáty, které jsou postaveny na nejslabší akcii, jsou daleko rizikovější. Nabízejí sice zajímavější bonus, ale to je vykoupeno vyšším rizikem. Vyšší riziko znamená možnost větší ztráty. Při proražení bariéry tak riskujeme ztrátu přes 50 %. Ne 50 %, ale přes 50 %.
       
Není složité na trhu najít certifikáty, které mají dnes hodnotu 37 % počáteční investice. Ztráta u nich je celých 63 %. Z investice 100 000 Kč máme dnes 37 000 Kč. Abychom se dostali zpět na své, museli bychom investici nyní ztrojnásobit.

Podívejte se na minulé certifikáty

Před investici do certifikátu se podívejte, jak dopadly předchozí emise podobných certifikátů. To Vám dá rozumný obrázek o tom, co můžete od investice do certifikátů očekávat. Podívejte se, kolik emisí neprorazilo bariéru (zatím) a jaké tam jsou zisky. Jen pozor na to, že tento certifikát ještě není v cíli. Ještě nemá vyhráno. Jen je vše na dobré cestě.
Dále se podívejte, které certifikáty bariéru prorazily a jaké přinesly ztráty.

Před investicí se dobře připravte a obě možné alternativy:

1.    Výplata bonusu
2.    Ztráta části investovaných prostředků

Studium podobných certifikátů Vám pomůže udělat si lepší představu.

zdroj: www.kfp.cz

Upozornění: Výkonnost investičního nástroje dosažená v minulosti není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Návratnost původně investované částky není zaručena. 

24.2.2016 Krupa Březák s.r.o.