KAŽDÁ KRIZE JE I PŘÍLEŽITOSTÍ

Nechceme podceňovat současnou vážnost situace, která se může dále zhoršovat a přerůst v celosvětový problém. Lidstvo ovšem zažilo i epidemie podstatně většího rozsahu a vždy vyšlo z tohoto boje vítězně. Zatím má i běžná chřipka  více obětí, než nový koronavirus. Je třeba být opatrný, dbát na hygienu  prostředí, ve kterém se pohybujeme, nevystavovat se zbytečným rizikům. Rozhodně ale není důvod k panice. Strach je špatný rádce. S první účinnou vakcínou proti koronaviru panika opadne a život se vrátí do běžných kolejí. Za jak dlouho se tak stane, to nevíme. Ale stane se tak určitě.

Finanční trhy zažívají aktuálně podobnou paniku způsobenou strachem z následků epidemie koronaviru na vývoj světového hospodářství. Investoři prodávají své pozice a stahují se z trhu. Ale i zde je třeba zdůraznit, že není důvod k panice. Absolutní většina firem bude nadále vyrábět své zboží, zvyšovat své prodeje a zisky své i svých akcionářů.

Navíc každý větší odprodej na finančních trzích způsobí přebytek nabídky nad poptávkou a kvalitní investice jsou rázem ke koupi za výhodnější ceny.

K takovému scénáři dochází právě teď a na dvou následujících grafech si můžeme předvést, co se právě odehrává, očima dlouhodobého inteligentního investora.

Sledujeme vývoj indexu MSCI ACWI NR USD. Tento index měří vývoj hodnot (tržní kapitalizace) velkých společností jak v rozvinutých ekonomikách (USA, EU, Japonsko...), tak v rozvíjejících se ekonomikách (Čína, Rusko, Indie, Brazílie...)

Graf č.1 -  krátkodobý vývoj
( vývoj od 1.1.2020 do 29.2.2020 )

                                                                  obrázek zdroj: www.morningstar.com

  • od 20.2.2020 vidíme rychle padající cenu firem přibližně o 10% ( ze 107 na 95 bodů )
  • v očích nezkušeného investora důvod k panice a odprodeji (než ztratím ještě víc )

 

Graf č.2 - střednědobý vývoj
( vývoj za 5 let zpětně, tedy od 6.3.2015 do 29.2.2020 ) 

                                                                   obrázek zdroj: www.morningstar.com

  • kdo kopíroval firmy z indexu a zainvestoval k 6.3.2015 sumu 100.000 kč, má k 29.2.2020 ( i přes propad z grafu č.1 )stav účtu přibližně 160.000 kč
  • z hlediska dlouhodobého vývoje není tedy žádný důvod k panice a odprodejům
  • inteligentní investor naopak využije posledního krátkodobého pohybu směrem dolů a přikoupí jednorázově „zboží“ ve slevě

Na závěr jedna praktická rovnice:

 

dostatečný investiční horizont ( mám jasně definovány své cíle v čase )

                       +

inteligentní využívání příležitostí trhu ( formou nákupu ve slevě )

                       =

lepší celkové výsledky a rychlejší splnění investičních cílů
 

 

11.03.2018 Krupa Březák s.r.o.