Články

CO (NE)MŮŽEME OČEKÁVAT OD INVESTOVÁNÍ?

V dnešní době souběhu různých krizových událostí se může zdát, že investování je nesnadnou a možná i zbytečnou finanční disciplínou. Vždyť všechno padá. Z novinových titulků se dozvídáme, že se nic nevyplatí. Akcie, dluhopisy a kryptoměny zažívají od počátku roku 2022 menší či větší sestup. Zlato v dolarech také mírně ztratilo (v české koruně je ale v plusu). Hotovost je decimována nebývalou inflací. Investiční nemovitosti jsou předražené.

AKTUÁLNÍ SITUACE NA TRZÍCH

Jsme vděčni za to, že naši partneři s námi sdílí své názory a aktuálně i obavy z budoucího možného vývoje. Protože se současné dotazy směrem k nám často podobají nebo opakují, rozhodli jsme se ty nejčastější touto formou sdílet i s naším komentářem prostřednictvím tohoto článku.

Dotaz: Jaké jsou na trhu nejlepší produkty s garantovaným výnosem?

Náš komentář:

STABILNÍ VÝNOSY V KRIZOVÝCH DOBÁCH

V dobách turbulentních politických a ekonomických změn (obojí nyní zažíváme) je pro investory obzvlášť důležitá odpověď na otázku, jak ideálně rozložit svá aktiva.

Jednou z ověřených možností, jak dosahovat dlouhodobých stabilních výnosů při co nejnižším ročním kolísání hodnoty majetku, je řídit se rozložením aktiv podle uvedeného grafu. Americký investiční poradce a politik Harry Browne vytvořil tuto strategii v 70 letech minulého století. Hlavní myšlenkou bylo vyvážení aktiv takovým způsobem, aby v jakémkoliv období vždy nejméně jedna část portfolia vydělávala.

ROZLOŽENÍ INVESTICE DO SVĚTOVÝCH MĚN

Jedno z našich základních pravidel, kterého se vždy držíme, dbá na rozložení investice do různých světových měn. My upřednostňujeme investice do USD a EUR. Proč je to tak důležité?

TRHY ZTRÁCÍ. JAK OCHRÁNIT MAJETEK?

Proč od počátku roku akciové trhy ztrácejí a co od nich čekat v roce 2022?

Čtyři základní faktory poklesu jsou:

1) obava z rostoucí inflace napříč vyspělými ekonomikami

2) očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA

3) hrozící konflikt na Ukrajině

4) aktuální rychlé rozšíření nové verze Covidu 19 (Omikron)

Na politickou a ekonomickou nejistotu reagují kapitálové trhy vždy oslabováním pozic, tedy významnějším odprodejem a stahováním kapitálu do aktiv, které platí jako bezpečný přístav (hotovost, cenné kovy…)

AKCIE NEBO DLUHOPISY?

V předchozích článcích jsme poukázali na rozdíl mezi investicí a spekulací a probrali vliv inflace na majetek (nejen investorů).

Poté, co má inteligentní investor jasno v tom, že musí porazit inflaci a svůj majetek ochránit a současně rozmnožit, přichází na řadu úvaha, do čeho investovat.

Abychom nezapomněli na podstatné, je třeba zdůraznit, že investovat bychom měli začít tehdy, když máme dostatečný „bezpečnostní polštář“ ve formě finanční rezervy pro nečekané události.

INFLACE – NEVIDITELNÝ A NEBEZPEČNÝ NEPŘÍTEL

Největším nepřítelem každého majetku je inflace, lidově řečeno zdražování. Tedy pokud opomineme tu skutečnost, že největší překážkou v úspěšném budování majetku můžeme být my sami. Například neustálým odkládáním počátku investování a upřednostňováním okamžité spotřeby na úkor své vlastní budoucnosti.

Nicméně inflace ovlivňuje negativně všechny. Jak investory, tak i „konzumenty“ vlastních peněžních příjmů formou zvýšených životních nákladů. Podívejme se na několik číselných údajů o inflaci.              

INVESTICE A SPEKULACE

Připravili jsme pro Vás sérii krátkých, ale užitečných myšlenek a návodů pro pochopení principů úspěšného investování podle knihy Benjamina Grahama „Inteligentní investor“.

ROZDÍL MEZI INVESTICÍ A SPEKULACÍ

Základní strategické rozhodnutí investora je rozdělení investičních prostředků mezi prvotřídní akcie, kvalitní dluhopisy a hotovostní ekvivalenty.

Před vlastním nákupem akcií, dluhopisů a jiných investičních nástrojů musíme:

KAŽDÁ KRIZE JE I PŘÍLEŽITOSTÍ

Nechceme podceňovat současnou vážnost situace, která se může dále zhoršovat a přerůst v celosvětový problém. Lidstvo ovšem zažilo i epidemie podstatně většího rozsahu a vždy vyšlo z tohoto boje vítězně. Zatím má i běžná chřipka  více obětí, než nový koronavirus. Je třeba být opatrný, dbát na hygienu  prostředí, ve kterém se pohybujeme, nevystavovat se zbytečným rizikům. Rozhodně ale není důvod k panice. Strach je špatný rádce. S první účinnou vakcínou proti koronaviru panika opadne a život se vrátí do běžných kolejí. Za jak dlouho se tak stane, to nevíme.

JAK VYUŽÍT SITUACE NA FINANČNÍCH TRZÍCH

Často se nás ptáte, kdy je nejvhodnější příležitost k provedení jednorázové investice. Nevíme to, protože nejsme věštci. Jsou ale okamžiky, kdy dochází na světových trzích k výraznějším poklesům cen akcií. Na konci roku 2018 jsou ceny akcií v průměru o 10% nižší oproti letošnímu lednu. A to už je dostatečný podnět k jednorázovému nákupu se solidní „slevou“.