Články

AKCIE NEBO DLUHOPISY?

V předchozích článcích jsme poukázali na rozdíl mezi investicí a spekulací a probrali vliv inflace na majetek (nejen investorů).

Poté, co má inteligentní investor jasno v tom, že musí porazit inflaci a svůj majetek ochránit a současně rozmnožit, přichází na řadu úvaha, do čeho investovat.

INFLACE – NEVIDITELNÝ A NEBEZPEČNÝ NEPŘÍTEL

Největším nepřítelem každého majetku je inflace, lidově řečeno zdražování. Tedy pokud opomineme tu skutečnost, že největší překážkou v úspěšném budování majetku můžeme být my sami. Například neustálým odkládáním počátku investování a upřednostňováním okamžité spotřeby na úkor své vlastní budoucnosti.

Nicméně inflace ovlivňuje negativně všechny. Jak investory, tak i „konzumenty“ vlastních peněžních příjmů formou zvýšených životních nákladů. Podívejme se na několik číselných údajů o inflaci.              

INVESTICE A SPEKULACE

Připravili jsme pro Vás sérii krátkých, ale užitečných myšlenek a návodů pro pochopení principů úspěšného investování podle knihy Benjamina Grahama „Inteligentní investor“.

ROZDÍL MEZI INVESTICÍ A SPEKULACÍ

Základní strategické rozhodnutí investora je rozdělení investičních prostředků mezi prvotřídní akcie, kvalitní dluhopisy a hotovostní ekvivalenty.

Před vlastním nákupem akcií, dluhopisů a jiných investičních nástrojů musíme:

KAŽDÁ KRIZE JE I PŘÍLEŽITOSTÍ

Nechceme podceňovat současnou vážnost situace, která se může dále zhoršovat a přerůst v celosvětový problém. Lidstvo ovšem zažilo i epidemie podstatně většího rozsahu a vždy vyšlo z tohoto boje vítězně. Zatím má i běžná chřipka  více obětí, než nový koronavirus. Je třeba být opatrný, dbát na hygienu  prostředí, ve kterém se pohybujeme, nevystavovat se zbytečným rizikům. Rozhodně ale není důvod k panice. Strach je špatný rádce. S první účinnou vakcínou proti koronaviru panika opadne a život se vrátí do běžných kolejí. Za jak dlouho se tak stane, to nevíme.

JAK VYUŽÍT SITUACE NA FINANČNÍCH TRZÍCH

Často se nás ptáte, kdy je nejvhodnější příležitost k provedení jednorázové investice. Nevíme to, protože nejsme věštci. Jsou ale okamžiky, kdy dochází na světových trzích k výraznějším poklesům cen akcií. Na konci roku 2018 jsou ceny akcií v průměru o 10% nižší oproti letošnímu lednu. A to už je dostatečný podnět k jednorázovému nákupu se solidní „slevou“.

OBAVY NEJEN Z FINANČNÍ BUDOUCNOSTI

Stále častěji se v poslední době setkáváme s pesimismem ohledně zabezpečení finančního standardu. A to i u rodin, kde jsme si mysleli, že k tomu není žádný důvod.

ZTRÁTA PŘÍJMU MŮŽE OHROZIT KAŽDÉHO

Určitě většina z nás zaregistrovala říjnové „haló“ ohledně informace o možném přesunu výroby škodovek do Německa. Konkrétně  se jednalo o výrobu nových Superbů, což by ohrozilo přibližně 2000 pracovních míst u nás. To prozatím není nijak podstatné pro celkovou výrobu Škody. Mnohem důležitější je „strašák“, který tento krok přináší, tedy odchod významného zahraničního investora z ČR a  ztráta pracovních míst. Kvůli tomu intervenoval i premiér Sobotka u vedení Škoda Auto a dosáhl ujištění, že se zatím o přesunu vážně nejednalo. Důležité je slovíčko „zatím“.

INVESTICE DO BITCOINU

Na stránkách www.kfp.cz jsme nalezli článek o kryptoměnách, s kterým se plně ztotožňujeme a uvádíme ho v plné znění.
 
Investice do Bitcoinu a proč ji KFP NEdoporučuje? Často se mluví o bitcoinu a dalších kryptoměnách jako o investici. My máme o investicích jiné představy a investice do bitcoinu do investičních portfolií nedoporučujeme.
 

JAK NALOŽIT S VÝNOSY Z INVESTIC ?

Při realizaci vyšších zisků stojí investoři často před otázkou, jak naložit s těmito výnosy. Někdo má ihned jasno, jiný hledá rozumný způsob, jak je využít. V podstatě jsou tu tři základní možnosti:

1. utratit je (za spotřební zboží, vysněné auto, vlastní bydlení…)

2. investovat je do vlastního podnikání

3. investovat je do rozmnožení majetku, produkujícího pasivní příjem

VSTUPNÍ POPLATKY BRZDÍ VAŠE INVESTICE

Znáte ten pocit, když nasednete do svého auta, zařadíte,  přidáte plyn a sotva se pohnete z místa? Trochu vás zamrazí, že je něco s vozem. Pak automaticky sáhnete po ruční brzdě a zjistíte , že byla zatažená. Uleví se vám, odbrzdíte a plynule se rozjedete.